En Önemli 2017 SEO Stratejisi

Herkes yoğun tıklanma oranları ve Google arama motoru sonuçlarında iyi bir yere sahip olmak istiyor. En önemli 2017 SEO stratejisi nedir? Fakat teknik olarak Google’ un websitelerini sıralamada kullandığı bazısının kesin, bazısının şaibeli bazılarının ise tamamı ile teknik varsayımlara dayalı 200 adet faktörü inceleyecek olursak arama motoru optimizasyonunuzu (search engine optimization)-SEO neye göre yapmanız gerektiğinin çok da tahmin edilebilir ya da yönetilebilir bir durum olmadığını farkedeceksiniz.

Peki, Google için en önemli olan nedir ? Google Araştırma ve Kalite Stratejisti Andrey Lipattsev içeriğin ve içerikte yer alan websitenize verdiğiniz iç linklerin öneminden bahsediyor.

Bazı insanların linklerin artık bir öneminin olmadığından bahsettiğini ve linksiz SEO yapabilmenin yeni bir yöntemi olduğundan bahsettiğini duydum. Tamamı ile yanlış ve tehlikeli bir durum. Andrey Lipattsev’ in söylediklerini aklınızdan çıkarmayın.

Öyle görünüyorki 200 faktör arasında linklerin önemi her zaman üst sıralarda olacak.

  1. Ne kadar çok diğer sitelere link verirseniz o kadar iyi
  2. Diğer sitelere verdiğiniz linklere hedef sitede yer alan içeriğe uygun ön metinler düzenleyin
  3. Linklerin kalitesi, önemli bir haber kaynağına ya da akademik bir makaleye referans veren linkler elbette herhangi bir blog ya da websitesine yapılandan daha faydalı olacaktır

Linkler her zaman iyi bir SEO stratejisi geliştirmede önemli rol oynayacaktır. Bazı SEO ajansları Google ilk sayfada çıkmanıza yarayacak uygun linkler geliştirmeye odaklanmaktadır. Çünkü SEO sonuçlarınızın iyi olması ( özellikle anahtar kelime sıralaması)  ile siteye gelen tıklanma sayısında güçlü bir doğrusal ilişki bulunmaktadır.

SEO stratejinizin başarılı olabilmesi için linklerin yanısıra, içerik, Moz otoritesi ve sayfa otoritesi önemli derecede değerli olması gerektiğini unutmayın.

İçerik Yönetimi ve SEO

SEO ve içerik yönetimi bazı noktalarda birbirinden ayrılsa da tamamı ile birbirinden ayırmanız mümkün değildir. SEO’ nun daha dar alana ve daha çok tekniğe içerik yönetiminin ise daha geniş ve holistik(eksiksiz bütünlük) bir atmosfere sahip olduğunu düşünebiliriz. Bi nevi bir kare bir dikdörtgendir ama bir dikdörtgen bir kare olmayabilir. Ayrıldıkları noktalara değinecek olursak;

  • Spesifik SEO tekniklerini içerik yönetimine başarılı bir şekilde aktararak daha geniş bir alana hitap edebilirsiniz
  • İçerik yönetiminin başarılı olabilmesi için tek yol SEO tekniklerinin düzgün uygulanmasıdır

Bir diğer deyişle, SEO talep yaratır. İçerik yönetimi ise bu talepleri karşılar. SEO gereksinimleri belirler. İçerik yönetimi bu gereksinimleri karşılar.

2017 Algoritma Güncellemeleri

Ocak ayında Google mobil kullanıcı deneyimini kötü yönde etkileyen agresif geçiş reklamlarını ve pop-up ları cezalandırmak için bir penaltı yayınladı. Google aynı zamanda bu konu ile ilgili beş ay öncesinde bir uyarı yayınladı.

2017 yılında başka bir algoritma güncellenmesi beklenmemektedir. Fakat SEO kampanyanızın başarısı SEO stratejinizin içeriğe ve linklere büyük oranda önem vermesine bağlıdır.