Mobil Uygulamanızı Tanıtmanın 33 Yaratıcı Yolu

Mobil uygulama geliştiren bir şirkette çalışıyor olmak birçok girişimci ve şirket sahibi ile çalışma fırsatını sundu. Birçoğu uygulamalarını en iyi hale getirmek için ne kadar zaman ve para yatırdıklarına dair hikayelerini paylaştı.

Stratejik olarak en geçerli bileşenleri yerleştirmek, tasarım olarak güzel bir görünüme sahip olmak ve eğitici bir içerik ile donanmış olmak önemli bir yer tutuyor. Detaylar üzerinde onca harcanan zaman ve emeğe rağmen, işletmeler halen istedikleri geri dönüşü elde edebilmiş değil. Uygulama marketleri üzerinde binlerce insana ulaşmak yerine hala rakamlar yüzlerle ifade ediliyor.

İlk izlenim olarak belki de mobil uygulama içeriğinin olması gerektiği kadar iyi olmadığı düşünülebilir. Sonrasında akla gelen ise belki de en başından mobil uygulamaya yatırım yapmanın yanlış bir hareket olduğu. Şüphelerinizin aksine biz tam tersini düşünüyoruz.
Creating an app opens a whole new channel by which you can interact with your customers. A haven in which your dedicated audience always has access to you in one simple click. Your app is a space wholly customizable to their needs. The problem in most instances is not the app itself, instead, it is the crucial step so often missed after the app is created, promotion.

Mobil uygulama geliştirmek, müşterileriniz ile iletişime geçebileceğiniz tamamıyla yepyeni bir kanal açıyor. Tek bir tıklama ile tutarlı müşterilerinizin her daim size ulaşabileceği bir kanal. Mobil uygulamanız tamamı ile ihtiyaca yönelik olarak düzenlenyebileceğiniz bir ortam sunar. Aslında kritik nokta uygulamanın geliştirildikten sonra nasıl reklam ve tanıtımının yapılacağı, geliştirileceği(promote) dir.

Mobil uygulamanız üzerine bu kadar zaman ve emek harcadıktan sonra, işletme sahibi ve mobil uygulamanın yaratıcısı olarak en son isteyeceğiniz şey uygulamanızı geliştirmek ve yaymak yerine bir kenara atmak olacaktır. Mahallenizde yeni bir restaurant’ ın açıldığını hayal edin. Restaurant hiç bir promosyon kampanyası yapmadan kapılarını açıyor. Basitçe tek yapması gereken dışarıya “İçeri Girin” diyen bir tabela asmak ki aslında restaurant’ ın içeride güleryüzle çalışanları, profesyonel mutfak ekipmanları ve muhteşem ağız sulandıran kruvasanları var. Günler geçerken işletme sahibinin kafası karışıyor. Restaurantında müşterilerine muhteşem bir deneyim yaşatmayı planlarken kimse içeri dahi girmiyor. Restaurant’ ı kapatacakları güne kadar sadece 20 müşteriye hizmet verdiklerini farkeden işletme sahibi iş planında neyin eksik olduğunu düşünüyor.

Bu hikayeyi okuyan herkesin aynı şekilde yorumda bulunacağı üzere restaurant sahibi daha iyi bir pazarlama stratejisi geliştirebilirdi. Şehrin dört bir yanına posterler asılabilir, medyanın da davet edileceği görkemli bir açılış yapılabilir, açılış hakkında özel bir sosyal medya kampanyası yürütülebilirdi. Bu örneği okumak her ne kadar aptalca görünse de, bu hataya birçok işyeri sahibi düşmekte.

Tüm kaynalarını özel ürünler üretmeye ayıran, ki ürün değerinin ve kalitesinin önemli bir yer tuttuğunu düşünecek olursak bu çok da iyi bir durum, her işletmenin yeterince ürünlerini tanıtamadığı bir durum. Böyle sıkı bir çalışmanın hakettiği ilgiyi ve geri dönüşü alamaması sonucu tüm emeklerin boşa gitmesi üzücüdür.

Genel kural olarak, ürünü yaratırken harcadığınız zaman kadar, olabildiğince tanıtıma ve reklama da zaman ayırmalısınız. İki gün boyunca bir blog yazısı hazırladıysanız sonraki iki günü de blogu yayınlayabileceğiniz ortamlar üzerine harcamalısınız.

İçeriğinizi ne kadar tanıtırsanız, süreçler o kadar hızlı ve kolay olacaktır. Küçük işletmelerin reklam, tanıtım ve pazarlamaya ayıracak büyük bütçelerinin olmadığını biliyoruz. Parası olanların bazıları da ise kendilerini tanıtabilecekleri çok az kanala ulaşabilmektedir.

Mobil uygulamanızı pazarlamada size yol gösterecek 33 etkili denenmiş metoddan oluşan rehberi hazırladık. Bu adımların size zaman kazandırmanın yanısıra şimdikine nazaran daha çok takipçi ve mobil uygulamayı indiren kişiye ulaşmanıza yardımcı olacağına eminiz.

O halde başlayabiliriz;

1. İletişime Geçin

Mobil uygulamanızı pazarlamaya, uygulamayı markete koymadan önce başlamalısınız. Mobil uygulama geliştirme ekibiniz uygulamayı geliştirmeden önce müşterileriniz ile iletişime geçin. Geliştireceğiniz sistemin müşterileriniz için uygun olup olmadığını anlamak için satış yaptığınız ya da sadece haber bülteninize kayıt olmuş her kişiye mail gönderimi yaparak 5 ya da 10 dk larını size ayırmalarını isteyin.

Müşterileriniz meşgul insanlar olduğundan ötürü size yardımlarını karşılıksız bırakmayın. Özel bir indirim ya da eğitici bir içerik teklif ederek müşterilerinizi teşvik edin. İlgisini kazandıktan sonra, bir mobil uygulamada aradıkları özellikleri öğrenmek amaçlı birkaç soru sorun.

Müşterilerin, mobil uygulamanızdan beklentilerini anlamak isteyebilirsiniz. Böylece daha önce farkına varamadığınız boşlukları farkedebilir ve müşterileriniz ile aranızda köprü oluşturabilirsiniz. Mobil uygulamanızın geliştirme sürecine müşterilerinizi dahil etmek sadece pazarlama sürecine yardımcı olmayacak aynı zamanda hedef kitlenizdeki müşteri profiline uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Müşterileriniz işletmenizin belkemiğidir. Bu nedenle mobil uygulamanızın geliştirilme sürecinde müşterilerinizi olaya dahil edin. Bain ve Co’ nun da aşağıda söylediği gibi; müşteri bağlılığındaki %5′ lik artış şirketin karlılığında %75 e varan bir artışa yardımcı olabilir. Mobil uygulamanızı nasıl daha anlaşılır ve yararlı kılmak için müşterilerinize fikirlerini iletmelerini ve mobil uygulamadan ne istediklerini öğrenmek istediğinizi dile getirin. Unutmayın müşterileriniz kendi etki alanlarına sahipler. Bir müşteriyi dahi etkilemek size yepyeni kanallar açacaktır.

2.  Etkileyicilere(influencers) Ulaşın

Mobil uygulamanızı etki alanınız dışındaki bölgelere pazarlamak için şirketinizin ihtiyacı olan yabancı bağlantılardır. Etki grupları ile geliştireceğiniz dürüst, sağlam ve çift taraf için de faydalı bir ilişki, mobil uygulamanızı pazarlama da oldukça faydalı olacaktır. Etkileyiciler, bir grup insanın kararlarını ve satın alma eğilimlerini etkileyebilecek güçteki bireylerdir. İşletme sahipleri etkileyicilere ve onların da etki gruplarına sundukları içeriğin amaca uygun olduğundan emin olmalıdır.

Bazı pazarlayanlar, para karşılığı etki gruplarına yapacakları pazarlama için para karşılığında bu hizmeti verseler de şirketiniz için doğru etkileyiciyi bulmak daha etkili olacaktır. Aksi takdirde, sizi takip edenler ve onların takipçileri etkileyicilerin para karşılığında bu işi yaptıklarını anlayacaklardır. En son isteyeceğiniz işinizin mükemmel görünüşünün sahte olduğu olacaktır. Bunun yanı sıra gerçekçi sponsorluklar ise şirketinize daha sağlam bir duruş sağlayacaktır.

Etkileyicilerinize mobil uygulama geliştirdiğinizden ya da var olan mobil uygulamanızdan bahsedin. Mobil uygulamanızı geliştirirken fikirlerini alın ya da varolan mobil uygulama ile ilgili geri bildirim yapmalarını rica edin. Etkileyicilerin de bir parçanız olması için onlara ait bir alan yaratın ya da her iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılayacak bir mobil uygulama geliştirin.   Hangi yöntemi tercih edecek olursanız olun, sizin değerleriniz ve ilgi alanlarınız ile müşterilerinkinin örtüşmesine dikkat edin.

3. Websitenizden Mobil Uygulamanıza Yönlendirme Yapın

Eğer halihazırda fonksiyonel ve mobil uyumlu bir web sayfanız varsa, uygulamanızı pazarlamak için doğru ortam olacaktır. Şirketiniz ile ilgilenenler ya da müşterileriniz bir şekilde web sayfanıza ulaşacaktır. Ulaştıklarında bir uygulamaya sahip olduğunuzu bilmeleri önemlidir.

Websitenizde mobil uygulamanız için özel bir alan yaratın. Örnek olarak ekranın köşesinde ya da ortasında.  Bu yöntem indirilme sayısında artış sağlasa da biz başka alternatif bir yaklaşım önermekteyiz. Mobil uygulamanıza dair yönlendirmeyi özel bir alana statik olarak yerleştirmektense web sayfanız her açıldığında açılan bir pop up daha etkin olacaktır.
Pop – up yöntemi ziyaretçilere mobil uygulamanız olduğunu ve indirerek uygulama üzerinden işlemlerine devam edebileceklerini hatırlatan şık bir ayrıntıdır.

4. Resmi Bir Blog da Mobil Uygulamanızın Özelliklerinden Bahsedin

Mobil uygulamanıza yapacağınız yönlendirmeyi web sayfanıza eklemektense, uygulamanızı anlatan ve yönlendirme yapan bir blog sayfası hazırlayın ya da her blog yazısının ardında mobil uygulamanıza yönlendirme yapın.

Mobil uygulamanızı anlatan bir blog yazısı yazmaktansa, mobil uygulamanızın hikayesi üzerine bir blog yazısı yazarak neden mobil uygulama hazırladığınıza dair fikri ziyaretçileriniz ile paylaşın. Bu uygulamanın kullanıcılarının hayatlarını nasıl daha kolaylaştırabileceğine dair fikirlerinizi paylaşın. Daha iyi anlayabilmeleri sağlamak için yazı içerisine uygulama linklerini, ekran görüntülerini ve videoları ekleyin.

5. Maillerinizde Mobil Uygulamanızı Bildirin

Yeni mobil uygulamanızı bildirmek için her türlü pazarlama yöntemlerini kullanın, buna tüm mailleriniz dahil olmak üzere. Göndermiş olduğunuz onlarca iş maillerine mobil uygulamanıza dair yönlendirme yapmamak büyük bir fırsatı göz ardı etmek olacaktır. Teknik, ödeme onaylama ya da haber bültenine dair gönderilen herhangi bir mailin alt kısmında uygulamanızı öne çıkaran bir cümleye mutlaka yer verin.

Mobil Uygulamanın ne işe yaradığına dair kısa bir dipnot düşerek uygulamanın indirilebileceği linki paylaşın. Doğru şartlar altında kullanıldığında mail gönderimi halen işe yaramaktadır. Exact Target adlı bir çalışmaya göre insanların %91′ i hergün düzenli olarak maillerini kontrol etmekteler. Müşteri hizmetleri, haber bültenlerinde mobil uygulamanın indirilebileceği linklere yönlendirme yapın ayrıca maillerinin imza kısmına da ekleyin.

Örnek Şablon:

Yeni uygulamamız, (uygulama adı), (uygulamanın ne işe yaradığı) da size yardımcı oluyor. Mobil Uygulamayı indirmek için buraya (Link) tıklayın !

6. Demo Videosu Hazırlayın

Videolar, mobil uygulamanızın sunmuş olduğu faydaları kolayca anlatabileceğiniz bir yöntemdir. Simon Sinek’ in Altın kurallarını anlatan (Neden, Nasıl ve Ne ) 30 sn’ lik bir demo video faydalı olacaktır.

Video’ u hazırlayacak ekibi bir araya getirin. Kolektif bir beyin takımı daha hızlı ve daha efektif bir sonuca götürecektir. Demo videonuzun şu anki hali ile kalmasına gerek olmadığını aklınızda tutun. Haftalık ya da aylık olarak videonuzun içeriğinizi güncel tutun. Diğer sosyal medya platformlarının da mobil uygulamanızı prömiyer ettiğinden emin olun. Videonuzu Blog, Instagram ya da YouTube üzerinden paylaşın. Müşterilerinize sıradışı videolar hazırlamanız için size ilham verebilir .

7. Alternatif Mobil Uygulama Marketlerini Değerlendirin

Sadece Google Play ve App Store’ a bağlanıp kalmayın. Uygulamanızı yükleyebileceğiniz diğer birçok uygulama market alanı mevcut. One Platform Foundation’ a göre, eğer bir uygulama daha az popüler bir markete yüklenmişse, Google Play’ e oranla %200 daha fazla indirme oranı gözlemlenecektir.

Değerlendirmeniz gereken çok iyi mobiluygulama marketleri;
* GetJar
* SlideMe
* Opera Mobile Store
* AppsLib
* Amazon Appstore
* AppBrain

8. Ödül için Başvurun

Participating in app awards is the most recommended channel and I would highly suggest you take advantage of it. It can give you tons of press, exposure, reviews and plenty of downloads. Although the chances of winning very much depend on your pitch and app idea, however, if you manage to get things right the first time, you can expect to enjoy a little stardom.

Mobil Uygulama ödül yarışlarına katılmak uygulamanızı duyurmanıza yardımcı olacak en iyi kanallardan biri.

En Ünlü Uygulama Ödül Siteleri
* Appy Awards
* Best App Ever Awards
* AppCircus competition
* Apple Design Awards
* Appsters Awards
* Ericsson Application Awards
* The Webby Awards
* Best Mobile App Awards
* OZApp

9. SEO’ nun Önemi

Evet ASO’ dan değil SEO’ dan bahsediyoruz. Mobil Uygulamanıza ait URL’ nin arama sonuçlarında ilk 5′ te çıkarak kullanıcılara ulaşması için neler yapmalısınız ?

Tek yapmanız gereken hedefe en iyi ulaşacak anahtar kelimeleri belirlemeniz. Ayrıca hali hazırda mobil uygulamanıza hangi anahtar kelimeler üzerinden ulaşıldığını analiz edin. Sıralamanızı yukarılara çıkarmak için kaliteli linkler geliştirin.

Bu amaç için aşağıdaki araçları deneyebilirsiniz;

* SearchMan
* MobileDevHQ

10. Mr. Fantastic Olun

Sadece App Store’ a güvenmeyin. Google arama motorlarını araştırın, inanın ki mobil uygulamanız için harikalar yaratabilir.
Örnek olarak mobil uygulamanız müzik üzerine diyelim; Google’ da “En iyi müzik android uygulamaları” anahtar kelimesi ile arama yapı ve sonuçlarına bir göz atın.

İlk 5 sonuçtan en az 4’ü kaliteli otorite bloglarına ait. Siz de mobil uygulamanıza bloglarında yer vermeleri için iletişime geçebilirsiniz. Böylece bir taşla birçok kuş avlayın. Mobil uygulamanızın bu gibi listelerde yer alması size uzun soluklu faydalar sağlayacaktır;

* Exposure
* Targeted Traffic
* Powerful Link-building
* Rating & Reviews

11. Sosyal Medya Üzerindeki Geliştiriciler & Girişimciler Gruplarına Katılın

Sosyal medya üzerindeki grup ve topluluklardaki görünürlüğünüzü arttırın. Özellikle Linkedin, Google+ ve Facebook gibi platformlardaki geliştirici ve girişimciler arasında yer almaya özen gösterin.
Mobil uygulamanız hakkındaki geri bildirimlerini rica edin ve denemeleri için ücretsiz promosyon kodları verin. Varolan özellikler, düzeltmeler, gelecekteki güncellemeler üzerinde tartışın ve görüşlerini dikkate alın. Sağlam ilişkiler geliştirerek karşılıklı olarak mobil uygulamalarınıza referans verin.

12. Dikkat Çekici Bir Mobil Uygulama İkonu Seçin

Google Play’de Store üzerindeki 1,6 milyonu ve App Store üzerindeki 1,5 milyonu aşan uygulamalar ile, her ne kategoride mobil uygulama geliştirecek olursanız olun zaten hali hazırda fazlası ile mobil uygulama mevcut. Bazı insanların hangi mobil uygulamayı seçeceklerine karar vermelerinde mobil uygulama ikonu kriter olabilmekte.

Mobil uygulama ikonunuzu farklı kılmak için;

1. Sıradışı bir şekil seçin.
2. Renkleri sınırlayın, kontrast elde edebilmek için 2 yeterli olacaktır.
3. Resim kullanmaktan sakının, çok fazla karmaşaya neden olmaktadır.
4. Çok fazla yazı kullanmayın, okunurluğu düşürmekte
5. Yaratıcı olun.

Mobil uygulama ikonunuzu birçok farklı duvar resmi üzerinde test edin. Aşağıda en iyi mobil uygulamaların çok iyi tasarlanmış ikonlarına göz atın.
Squarewallet’ ın sade tasarımının yanısıra renklerin çok iyi kullanımı ile hologramik efekt yaratılmış sıradışı ikonunu farkedeceksiniz.

Son olarak, en popüler mobil uygulamaların nasıl logo ile yazıyı bir araya getirdiklerine dikkat edin.

13. Güzel Ekran Görüntüleri Yükleyin

Mobil uygulamanızın basitçe ekran görüntüsünü alarak mobil uygulama markete koymanız potansiyel müşterilerinizi etkilemek için oldukça basit kaçacaktır.
Ekran görüntülerinin yazılar ya da görsel başka elementler ekleyerek mobil uygulamanızı yönetmeniz için gerekli olan sıkıcı bir görevi daha etkili hale getirerek daha çok indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak Vine’ ı inceleyin:

Vine mobil uygulama sayfası, uygulamanın sunduğu özellikleri bir senaryo üzerinden anlatarak daha kolay anlaşılır hale getirmekte. Böylece kullanıcının mobil uygulamayı indirme ya da indirmeme kararı kolaylaşıyor.

14. Mobil Uygulama Market Optimizasyonu

Mobil uygulama market optimizasyonu (ASO) daha basitçe anlatacak olursak App Store ve Google Play market içi arama motoru optimizasyonuna (SEO) denk düşmektedir. SEO gibi ASO da anahtar kelime uygunluğu, arama uygunluğu ve açıklamanızda yer alan anahtar kelime kullanım ağırlığına bakar.

Amerika’ daki iPhone kullanıcılarının yarısı spesifik arama sonuçlarında yer alan mobil uygulamaları indirmektedir. Mobil uygulamanızda yer alan açıklama mobil uygulama market için harcayacağınız eforun en önemli kısmını tutmaktadır.

App Annie gibi platformlar üzerinden rakiplerinizi araştırmakla işe başlamanızı öneririz. Örnek olarak “kadınlar için sağlıklı tarifler” anahtar kelimesi işe arama yaparak hangi mobil uygulamaların listede hangi sıralamada yer aldıklarına göz atın.

15. Harika Bir Mobil Uygulama Tanıtım Web Sayfası Yaratın

Harika bir başlangıç sayfası her işletme için olmazsa olmazlardan. Harika bir kartvizite sahip olmak gibi düşünebilirsiniz.

Spendee mobil uygulama tanıtım sayfaları için harika bir örnektir. Kullanıcıların ihtiyacı olan, ilgilerini çekicek ve paylaşımda bulanabilecekleri tüm bilgiler yer almaktadır.

Sayfada bir çok ayrıntı yer almasına rağmen en belirgin iki buton App Store ve Google Play Store butonlarıdır. Sosyal paylaşım butonlarına oranla oldukça büyüktürler. Siteyi ziyaret edenlerin mobil uygulamayı da ziyaret etmelerine ve paylaşımda bulunmalarına yardımcı olacaktır.

Aşağı doğru ilerledikçe her panelin tek bir aksiyona denk geldiğini ve tekrar anasayfaya mobil uygulamayı indirmeye yönlendirdiğini farkedeceksiniz. İkinci panel mobil uygulamanın gerçek kullanıcılarına ve haberlere yer veren sosyal bir platformdur.

Eğer mobil uygulamanızı anlatan web sayfanızı oluşturmada zorluk çekiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm parametrelerin yer aldığı hazır site oluşturuculara göz atabilirsiniz.

16. Uygulama İndirme Linklerini Websitenizde Paylaşın

Websitenizde uygulamanıza dair yer vermeniz mükemmel olacaktır, tabi burada websitenizin varolan trafik akışı önemli rol oynamaktadır. Varolan müşteri ve ziyaretçilerinizi daha fazlası için uygulamanızı indirmelerine yönlendirin.

Websayfası Banner

Websitenize ekleyeceğiniz rahatsız etmeyecek bir banner ile ziyaretçilerinizi mobil uygulamanıza dair bilgilendirin. Örnek olarak HelloBar iyi bir yöntem;

Kolay ve sayfaların en üst bölümünde yer alan bar sayesinde müşterilerinizi web sayfanızda mobil uygulama hakkında detaylı bilgiye yer vermiş olduğunuz sayfanıza ya da direk olarak App Store’ a yönlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Profilleri

Eğer hali hazırda bir Twitter profiliniz, Facebook sayfanız ya da Linkedin sayfanız var ise mobil uygulamanızı tanıtımını yapmak için bu alanları kullanın. Mobil uygulama adınızın ve mobil uygulamanın nerede bulunabileceğine dair bir bildirinin yer aldığı sade bir banner tek ihtiyacınız olan.

17. Mobil Uygulama Değerlendirilmelerinin Yer Aldığı Sitelerde Yer Alın

Mobil uygulama değerlendirmelerinin yapıldığı sitelerde yer alabilmek için mobil uygulamanızın yeterince iyi olduğuna bu gibi siteleri ikna etmeniz gerekmektedir. Bu gibi sitelerin aradığı kriterlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir :

* Yüksek kaliteli güzel grafik tasarımlar
* Orjinal içerik, temalar ve sanat
* Hatasız stabil bir mobil ugulama, kolay ve hızlı erişilebilir içerik

Bir kez iletişime geçtikten sonra mobil uygulamanıza ait dökümanları sağlamanız gerekecektir. Dökümanda yer alması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

* Mobil uygulamanıza ait App Store linki
* Mobil uygulamanızın amacını ve ne işe yaradığını belirten özet bir paragraf
* Mobil uygulamanızın logosuna ait ekran görüntüleri, ana ekran görüntüsü, ara içeriklerin yer aldığı bir ekran görüntüsü
* Mobil uygulamaya ait videolarınız varsa YouTube ya da Vimeo linkleri
* Eğer mobil uygulamanız paralı ise mobil uygulamanıza ücretsiz erişebilecekleri promosyon kodu

Basında yer alan değerlendirmeler sitenizin trafiğini fazlası ile arttıracaktır.
Eğer web de yer alabiliyorsanız, 24 saat içerisinde sitenize ya da mobil uygulama sayfanıza ulaşan onlarca binlerce ziyaretçi olacaktır. Ayrıca popüler bir blogda da yer alarak, benzer bir etkiyi gözlemleyebilirsiniz.

Mobil uygulamanızı tanıtan dökümanları hazırlamadan önce bir sonraki maddeyi mutlaka incelemenizi öneririz.

18. Basın için Hazır Olun

Birçok gazeteci sıkışık zamanda yeni içerik yetiştirme baskısı ile karşı karşıya. Bu nedenle yeni çıkan gelişmeleri takip edebilme ya da kendilerine gönderilen konular üzerinde daha fazla araştırma yapmaya fırsat bulamamakta.

Hikayenizin yayınlanabilmesi için basın kitinizde bir gazetecinin ihtiyacı olan her türlü bilginin yer aldığına dikkat edin. İyi bir mobil uygulama basın kiti aşağıdaki bilgiler içermelidir.

A) Özet Uygulama Rehber

Mobil uygulamanıza ait özet rehberde, mobil uygulamanın ne olduğu, nasıl kullanıldığı, kimi hedef aldığı, problemlere sunduğu çözümler ve mobil uygulamanın öneminin yanısıra niye yaratıldığına dair bilgilere yer vermelisiniz.

B) Basın Bülteni

Basın bülteni basına ulaşmanızın ardında yatan ana hikayedir. Mobil uygulamanızın çözüm getirdiği problemlerin yanısıra neden yayınlandığına ve diğer sağladığı faydaları anlatan istatistik ya da verilerin yer verilmelidir. Tam da bu noktada gazeteciyi haberi yayınlaması için ikna etmiş olacaksınız.

C) Ekran Görüntüleri ( Uygulama & Yaşam Stili)

Basın kitinizde hem mobil uygulamanın ekran görüntülerine hem de yaşam stili görsellerine yer verin. Basın kitinizde daha önce basında yer almış haberlere de yer veriyorsanız yeni makale için daha önceden kullanılmış görselleri kullanmak istemeyeceklerdir. Dolayısı ile düşündüğünüzden fazlasıyla görsel paylaşmanızda fayda var.

D) Tasarım Kiti ( İkon, Logo, Afiş vs)

İkon, logo ve diğer tasarım materyellerine dair gerekli olan tüm boyutları belirtin ki makalenin görünümde kaliteli bir başarı elde edin. Tek bir görsel boyutu belirttiğinizden dolayı bulanık bir logo ile yer almak kadar şanssız bir duruma düşmek istemezsiniz. Tekrar değiştirme olasılığını da elde etmeniz zor olabilir.

E) Videolar ( Örneklemeler, Tanıtım Videosu) 

İyi bir tanıtım videosu insanların mobil uygulamanızı daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. Kullanıcılar mobil uygulamaya ait canlı video sayesinde bilinçli bir tercih yapabilirler.

F) Kurucuya Dair Bilgiler & Resimler

Sıklıkla kurucuların neden böyle bir mobil uygulama geliştirdiklerine dair ya da hangi piyasayı hedeflediklerini anlatan cümlelerine rastlayacaksınız. Bu gibi cümleler mobil uygulamanın ardındaki şirketi ve şirketin ardındaki markayı güçlendirecektir.

19. Bir Tanıtım Videosu Üzerinden Uygulamanızı Tanıtın

Mobil uygulamanızın iyi bir tanıtım videosuna sahip olmak başlıca gereken öğelerden bir tanesi. Birçok insanın mobil uygulamayı nasıl kullanacağına ya da mobil uygulamanın ne gibi özelliklerini anlamasını sağlamanın en hızlı ve kolay yöntemi tanıtım videosudur.

Vimeo üzerindeki Realmac Software’ e ait Clear for iPhone – Available Now! videosu oldukça başarılı bir örnektir. Video’ nun 1.2 milyonluk görüntülenme başarısı basitliğinden kaynaklanmaktadır.

Tanıtım videosunun bir diğer güzelliği ise video SEO’ sunun avantajlarından yararlanabiliyor olmanız.

Örnek olarak, insanlar “uygulama yapmak için en iyi site” diye arama yaptıklarında ve sizin YouTube video’ nuzun başlığı bu anahtar kelimeye hit ediyorsa, diğer sonuçlardan önce sizin videonu listede yer alacaktır.

Çok güzel bir örnek olarak, eğer Google’ da “hello” yazarak arama yaparsanız, 800 milyonu aşkın sonuca rağmen ilk sırada Adele’ in şarkısı Hello yer alacaktır.

20. Sosyal Ağınızı Kullanın

Sosyal medya her ne kadar bazı iş kollarının ana fokusu haline gelmiş olsa da hala etkin bir pazarlama kanalı olarak yer almamakta. Mesajı bir kere göndermek iyi fakat aynı mesajı bir ay içerisinde birden çok kez paylaşmak daha da iyi.

Bir facebook gönderi sayfanın fan potansiyeline bağlı olarak %16 lara kadar ulaşabilmekte. Aynı mesajı 4 -5 hafta üst üste paylaşacak olursanız böylece teknik olarak mesajın ulaşacağı max potansiyel %80 leri bulacaktır. Ne büyük bir değişim yarattığına şahit olun. Mobil uygulamanızı piyasaya sürmeniz müşterileriniz için büyük bir olay ve aynı içeriği farklı mesajlar ile tekrar tekrar paylaşarak daha çok müşterinize ulaşmayı hedefleyin.

21. Bir Duyuru Bloğu Yazın

Major bir şirket yeniliği olan mobil uygulamanızın lansmanını blog üzerinden müşterilere bildirin. Sosyal network’ ünüzün trafiğini mobil uygulamaya yönlendirebilmek amacı ile email imzanızda mobil uygulamanıza dair mutlaka bir ibare koyun.

22. Mail İmzanızda Mobil Uygulama İndirme Linkine Yer Verin

Bazen varolan tüm müşterilerinizin en son yenilik olarak mobil uygulamayı piyasayı sürdüğünüzden haberdar olmaları haftalar ya da aylar alabilir. Fakat bu aynı müşteriler sizden haftalık hatta belki günlük mailler almaktadırlar.

Mobil uygulama indirme linklerinizi ya da sadece mobil uygulamanıza referans veren websayfanızın linkini maillerinizin imza kısmına ekleyerek mobil uygulamanızdan haberdar edin.

Eğer işinizde sizinle birlikte çalışanlara sahipseniz, onların da aynı yöntemi kullandığından emin olun. Örnek olarak 4 adet çalışanınız ortalama olarak günde 20 mail atıyor ise (ki bu oldukça düşük bir tahmin ) demek oluyor ki günde 80 kişiyi uygulamanızdan haberdar edebilirsiniz. Haftada 560 ve ayda 2400 kişi demek oluyor.

En basit görünen hamleler bazen uzun vadede en etkili yöntemlerdir.

23. Uygulamanızı Mağaza İçerisinde Tanıtım

Eğer hali hazırda fiziksel bir  işletmeniz var ise, mobil uygulamanızın indirilme oranları arttırabilmek için yaya trafiğini hedef alan bir tanıtım en doğru hareket olacaktır.

Vitrine yapıştıracağınız etiket üzerinde yer alan QR kod ya da Google Play / AppStore logosu ile müşterilerinizi mobil uygulamanız olduğuna dair bilgilendirebilirsiniz. Daha önce farkında olmadıkları bir konu olabilir.

Aynı yöntemi, kartvizitinize yerleştireceğiniz QR kod ile devam ettirebilirsiniz. Böylece müşterilerinizi direk olarak mobil uygulamanın indirilebileceği linke yönlendirmiş olacaksınız.

24. Linkedin & Facebook Gruplarına Katılın

Linkedin 400 milyonluk iş dünyasından üye sayısı, Facebook ise 1 milyardan fazla kullanıcısı ile hayli geniş sosyal network ağlarıdır. Birçok pazarı ve çeşitli endüstri alanlarını temsil eden aklınıza gelebilecek her türlü gruplar mevcuttur.

Varolan müşterilerinize uyan ya da ideal müşteri profilinizin yer aldığı grupları araştırarak mobil uygulamanızı bu gruplarda paylaşın. Mobil uygulamanın faydalarından ve neden uygulamayı kullanmaları gerektiğinden bahsedin.

Eğer büyük bir gruba rastlarsanız, grup yöneticisine mobil uygulamanızın tanıtımı için sizinle partnerlik yapmasını teklif edin. Promosyon bazlı ya da her yeni müşteri veya mobil uygulamanın indirilmesi bazında ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

25. Müşterilerinizi Lokal Gruplar Arasından Seçin

Toplantılar, davetler ve konferanslar yeni kullanıcılara ulaşabilmeniz için oldukça avantajlıdır. Mobil uygulama indirme linkinin yer aldığı birçok kartviziti böyle davetlere yanınızda götürün ve konuştuğunuz herkese dağıtın.

Yüzlerce insanın bir araya geldiği daha büyük konferanslardansa daha küçük etkin grupları hedef alan toplantılar binlerce kişiyi etkileyebilir. Mobil uygulamanızı indirerek size geri bildirim yapmalarını rica edin. Böylece hem oldukça kullanıcıya ulaşacaksınız hem de mobil uygulamayı nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz geri bildirimlere.

26. Blog Yorumları

Mobil uygulamanıza yer verilebilecek uygun blogları inceleyin. Yorumları ile size artı değer sağlayabilecek uygun blogları belirleyin. Değerli bir içerik sağladığınızdan ve mobil uygulamanızın indirilme sayfasında yönlendirme yaptığınızdan emin olun. Bu yöntem tipik olarak Internet reklam alanlarında uygulansa da, mobil uygulamanızı anlatan web sayfanıza ya da mobil uygulama indirilme sayfasına yönlendirme yapın.

27. IEtkileyici Paylaşımı

Mobil uygulama trafiğinizin yoğunluğunu arttırabilmek için etkileyicilerin büyük etkisi vardır. Mobil uygulamanız ile ilgili etkileyici/influencer listelerine buzzsumo.com gibi websayfalarından ulaşabilirsiniz.

Etkileyiciler /influencer ile iki şekilde çalışabilirsiniz.

* Belirli bir ücret  ya da sizin tarafınızdan sağlanan bir fayda karşılığında işbirliği yapabilirsiniz
* Eğer mobil uygulamanın kendilerine artı değer kattıklarını düşünüyorlar ise kibarca paylaşımda bulunmalarını rica edebilirsiniz

28. Beklenilmeyeni Yapın

Günümüz internet çağında çevrimdışı bir aksiyon alıp geri dönüş beklemek oldukça düşük ihtimal. Fakat Dojo’ yu örnek verecek olursak, çevrimdışı ve bire-bir bir yaklaşım ile oldukça sıradışı bir başarı elde ettiler.
İlk olarak ihtiyaçları olan lokal kullanıcıların, sokaklarda dağıttıkları oldukça etkileyici basit bir mektup ile ilgi ve meraklarını çektiler. Yoğun saatlerde 19.000 adet bastırdıkları mektupları dağıtarak, 3000 adet yani %15′ lik bir indirilme başarısı ve sosyal medyada yoğun bir patlama elde ettiler.

Sıradışı ol ve şaşırtıcı sonuçlara imza at.

29. Pinterest Üzerinde Post Edin

Pinterest, kullanıcıların kendi duvarları ya da başka kullanıcıların duvarları üzerinde resim ya da video paylaşabilecekleri bir sosyal platformdur. Kullanıcılar başka duvarlarda bulunan içerikler üzerinde arama yapabilirler. Kategorize edilmiş duvarlar üzerinde internet üzerinde bulunan tüm içeriğe erişebileceğiniz başarılı bir platformdur. Sizin mobil uygulamanıza duvarlarında yer veren bir kullanıcı size bağlanmış olup, bu kullanıcının duvarlarını inceleyen başka bir kullanıcı da size ulaşabilecektir.

Pinterest’ in yeni özelliği App Pin sayesinde direk olarak Pinterest üzerinden iOS uygulamalarını indirebileceksiniz. Mobil uygulamanıza ait güzel fotoğrafların yanında diğer kullanıcıların pin edebileceği kırmızı buton ya da uygulamayı indirebileceği mavi buton yer almaktadır. Pinterest’ in resmi sitesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

30. Yarışma Açın

Mobil uygulamanızı tanıtmak,  her zaman tüm kanallar üzerinden sadece kendinizin dağıtacağı anlamına gelmez. Mobil uygulamanız içerisinden yayınlayacağınız bir yarışma ile müşterilerinizin uygulamayı indirmesini ve yarışmanın hakkında gelişmeleri görebilmeleri adına mobil uygulamayı aktif olarak kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Böylece, müşterilerimiz canlı bir skor tahtası üzerinden sıralamalarını takip edebilirler. Yarışmanızın kurallarını belirleyin böylece müşteriler sıralamada yükselebilmek için şirketinizi takibe alabilir, mobil uygulamayı paylaşabilir ya da arkadaşlarının mobil uygulamaya kayıt olmasını sağlayabilir. Ayrıca müşteriler güncellemeler için ne zaman bağlanması gerektiğini de bilmeli.

31. Tüm Blog Yorumlarınızı Samimi Bir Şekilde Cevaplayın

Eğer müşterileriniz görüşlerini sizinle paylaşıyor ise, ne kadar uzun olursa olsun zaman ayırın ve hepsine cevap verin. Birçok şirket müşterilerine otomatik mesaj bırakma hatasına düşmektedir. Bu müşterilerinizi kaçırmakla kalmayacak aynı zamanda kendileri ile ilgilenilmediğini düşünen müşterileriniz nedeniyle sıralama skorunuzu da düşürecektir.

Müşterileriniz her ne derse desin, iletmiş oldukları problemlerini çözmek için hangi adımları uygulayacağınızı müşterilerinize iletin. Eğer memnuniyetsizliklerini dile getirmişler ise özür dilemeyi unutmayın ayrıca deneyimlerini telafi edebileceğiniz tekliflerde bulunun. Eğer müşterileriniz memnun ise, teşekkürlerinizi dile getirerek kibarlıklarına karşılık ne yapabileceğinizi dile getirin. Günün sonunda, tüm bunlar sizin başarılarınızı destekleyecek eforlardır.

32. Uygulama İçerisinde Sosyal Paylaşıma Yer Verin

Mobil uygulama tanıtımını mobil uygulama içinden tanıtım ile bir adım ötesine taşıyın. Uygulama içerisinde, müşterileriniz mobil uygulamanın özelliklerini keşfederken aynı zamanda tüm dünya ile paylaşma imkanı sağlayın. Mobil uygulama ekranlarını ve içeriğini paylaşma seçeneği ile hem görünürlüğünüzü arttırın hem de kullanıcılarınıza kendilerini ifade etme özgürlüğü sağlayın.

33. Sürekli olarak yeni güncellemeler sürün

Müşterilerinize, mobil uygulamanıza sıklıkla getirdiğiniz güncellemeler ile onlar için daha iyi hale getirmeye çalıştığınızı hissettirin. Üzerine ilgi gösterilmeyen bir mobil uygulama bir kenara fırlatılacaktır. Müşteri deneyimini daha iyi hale getirebilmek için elinizden geleni yaptığınızı müşteriler hissetmez ise farklı düşünceler içerisine girebilirler. Özellikle öneriler kısmında müşterilerden gelen talepleri karşılama konusunda hassas olmanızı tavsiye ederiz. Mobil uygulamanızın içeriğini her daim güncel tutarak müşterilerinize özel olduklarını hissettirin.