Okulunuzun Mobil Uygulamaya ihtiyacımı var?okulGünümüz dünyasında mobil cihazlar varlığımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Akıllı telefon ya da tabletlerimize değinecek olursak, iletişim aracı, bilgiye erişim ve daha fazlası için mobil uygulamaları kullanıyoruz.

İlkokuldan üniversiteye kadar her eğitim kurumu uygulama trendinin etkisiyle mobil dünyada yerlerini alarak öğrencilere, velilere, öğretim görevlileri ve yönetim ekibine iletişimde kalabilmeleri için  kolaylık sağlıyor. Arlington eğitim kurumu sözcüsü Linda Erdos, okul, aile ve öğrenciler arasındaki yeni nesil iletişim aracının uygulamalar olduğunu dile getiriyor. Fakat herkesin işine yarayacak okul uygulamaları nasıl olmalı ? Her okul uygulamasında olması gereken 5 önemli özelliğe aşağıdaki listede değineceğiz.

Her Okul Uygulamasında Olması Gereken 5 Temel Özellik

Etkinlik Programı

Aileler ve öğrenciler önemli etkinliklerin ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek isteyebilir. Veli toplantısı, ilkokullardaki fotoğraf günleri, sınav dönemleri ve ara tatiller gibi önemli konulardan herkesin haberdar olduğuna dair emin olunmak istenilebilir. Sürekli güncellenen etkinlik takvimi ( ve bu güncellemeleri text mesaj, email ya da anlık bildirim gibi haberdar edecek sistem ) ile aileler okul etkinliklerinden önceden haberdar olarak, kolaylıkla hazırlanabilir

Yemek Menüsü

Her ebeveynin bildiği üzere çocuklar bazen seçici olabilir bu nedenle aileler çocuklarının sağlıklı ve uygun yemekler yediğinden emin olmak isteyecektir. Okul öğle yemeği menüsünün uygulamada yayınlanması ile aileler daha önceden o güne özel paket yemek hazırlayacak ya da ekstra olarak istediği başka bir yemeği alabilmesi için harçlık verecektir. Eğer kampuste birçok yemek yeme seçeneği var ise yemeklerini seçmek isteyen lise ya da kolej öğrencileri için de bu özellik faydalı olacaktır.

Acil Uyarı Sistemi- Anlık Bildirim

Herhangi bir okul uygulaması acil çağrılar için uyarı  sistemine sahip olmalıdır. Uygulama, su kesintisi ya da kar tatili gibi faydalı bildirilerden daha önemli acil uyarılara kadar aileleri, öğrencileri ve ilgili diğer kişileri hemen bilgilendirmelidir. Öğrencileri, aileleri, öğretmenleri, yöneticileri herhangi bir acil durum için sadece uyarmakla kalmamalı ne yapılması gerektiğine dair yönlendirme yapmalıdır.

Notları ve Ödevleri Kontrol

Ödev atamalarına ve notlara online olarak erişebilirlik aileler ve öğrenciler için pratik bir yöntem olacaktır. Bu özellik sayesinde aileler çocuklarının eğitimi ile yakından ilgilenebilecek ve ödevlerin zamanında teslim edilip edilmediğini kontrol edebileceklerdir. Lise ve kolej öğrencileri için sağlanan portal sayesinde öğrenciler notlarını ve ödevlerini  yakından takip edebilecekler dolayısıyla sık sık öğretmenlere mail atmak zorunda kalmayacaklardır.

İletişim

Bir okul mobil uygulaması için olması gereken en önemli özellik ? İletişim bilgisi ve kullanıcılar arası iletişim.

Bireysel ya da departman olarak önemli kişilere ait iletişim bilgilerinin doğru olduğuna ve kolay erişilebilir olduğuna emin olun. Kullanıcıların uygulama üzerinden direk ilgili kişiye mesaj gönderebileceği bir özelliğin uygulamada yer almasına dikkat edin. Sonrasında uygulamanızın ana hedefinin aktif kullanım olmasına yoğunlaşabilirsiniz.

Okul uygulaması aileler, öğrenciler, yöneticiler ve okul çalışanları gibi çok çeşitli  kullanıcıya hitap etmelidir. Uygulamanızın neye ihtiyacı olduğu okulunuz ve kullanıcılarınıza bağlı olsa da bu liste bir noktadan başlamak için uygun olacaktır.

mobil uygulama yapmak