Küçük İşletmeler için Uygun Mobil Uygulama Fikirleri

Günümüzde küçük bir işletme modeli ile karlı kazançlar elde etmenin yolu mobil uygulamadan geçmekte. Kullanıcıların her geçen gün mobil telefonlara bağımlı hale gelmesi bu durumu kaçınılmaz hale getirmekte. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir anket sonuçlarına göre kullanıcılar her geçen gün mobil internete yönelmekte.

Araştırmacılar önümüzdeki yıllarda sabit internetin tarihe karışacağını dile getirmekte. Küçük işletmelerin, efektif bir şekilde gelişebilmeleri için müşterilerinin servis ve ürünlerine kolayca erişebileceği bir mobil uygulama sunmaları önem arz etmektedir.

Bir İşletme Neden Mobil Uygulamaya İhtiyaç Duyar ? 

Mobil uygulamalar genelde işletmelerin büyüme hacmini geliştirmeleri için gereklidir. Online aktiviteler mobil platforma taşınmaya devam ettikçe uyumlu bir websayfası tek başına yeterli olmayacaktır. Akıllı telefon uyumlu uygulamalar küçük işletme sahipleri ve kobiler için önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir.

Sık ziyaret edilmesi ile müşteri sadakatini arttırmaktadır. Sadakat kart, e-ticaret ve anlık bildirim mesajları gibi çok çeşitli online işlem seçenekleri sunmaktadır. Uygulamalar, kullanıcılara bildirim veya kupon gönderimi yaparak global seviyede satışları artırmaya yardımcı olmaktadır. Müşterilerin, bildirilere daha hızlı geri dönüş yaptığı gözlemlenmektedir.

Bu uygulamalar, görsel bir tasarım sunarak markaların müşteri deneyimini çekici kılmaktadır. Birçok işadamı/kadını uygulama geliştirmenin yatırım maliyetleri dolayısı ile zor bir süreç olduğunu düşünmektedir. Birçok işletme kendi uygulamalarını geliştirebilecek yetkin kaynağa sahip değil.    Birçok genç şirket, Mobil Uygulama Merkezi-MobilM tarzı çoklu mobil uygulama geliştirme araçları sayesinde uygulama geliştirme ve test etme maliyetlerini en aza indirmektedirler.

Bu platformalar,  sürükle- bırak seçeneği ile kolay tasarım, hosting ve kullanım datası toplama gibi seçenekler ile kullanıcılarına yardımcı olmaktadırlar. Bu yaklaşım diğerlerine oranla daha hızlı ve daha az maliyetlidir. Mobil uygulamalar, müşterilerinizi etkilemede, marka yaratmada ve satışları arttırmada bize fayda sağlamaktadır.

Mobil uygulamaların, girişimcilere karlı kazançlar elde etmelerini sağlayan bazı özellikleri ;

Özerklik

Günümüz dünyası mobil uygulamalar dünyası ile birebir birleşik hale gelmiştir. Eğer küçük bir işletme bir fonksiyonel ve avantajları yüksek bir mobil uygulamaya sahipse, kullanıcıların mobil telefonlarında bu uygulamayı kullanarak bilgiye erişmeleri öncelikleri artacaktır. Mobil uygulamalar bir ürünün markette özerk olarak konumlandırılmasında en doğru yoldur.

Anlık Bildirim

Küçük işletmelerin anlık bildirim özelliğini kullanabilmesi, mobil uygulamaların sağladığı faydalardan önemli bir tanesidir. Bu özelliği kullanarak bir işletme müşterilerine indirimleri, teklifleri ve cazip avantajları bildiren bildirimler gönderebilir. Bildirim yapan uygulamalar kadar hızlıdır.

Mobil uygulamalar müşteri sadakatini kazanmada önemli bir rol oynamaktadır. Mobil uygulamalar, hatırlatma gönderimi, müşterileri yeni gelen ürünler veya teklifler ile ilgili bilgilendirme, internet ya da sosyal medya üzerinden yapılan yorumları bildirme gibi amaçlar için kullanılabilir.

Trafik

Mobil uygulamalar online trafiği geliştirmek için uygundur. İyi tasarlanmış bir uygulama bir işletmeye gelen trafik akışını arttırmaya yardımcıdır. Herkesin bir akıllı cihaz almasıyla bilgi toplayan ve görüntüleme yapılabilen bir uygulama geliştirme fikri cazip görünmektedir.

Satış

Genelde, uygulamalar bir işletmenin satışlarını arttırmak amacı ile tasarlanmaktadır. Efektif bir mobil uygulama kolay ve hızlı satınalma adımları ile satışları arttırmaktadır. Mobil uygulamalar, dünyanın herhangi bir yerinden erişim ve alışveriş yapabilmeyi sağlayan yapıları sayesinde en rahat yöntemi sunmaktadırlar. Aynı zamanda müşterileri yeni davet, teklif ve ürünler için uyarabilirler.

Referanslar

Mobil uygulamalar sosyal ağ yaratmak için en iyi yöntemdirler. Paylaş butonları sayesinde bilginin dolaşımını en geniş çaplı şekilde sağlamaktadırlar. Mail ve sosyal medya platformları üzerinden genişletilmiş paylaşım seçenekleri yeni referanslar kazanmak için harika bir yöntemdir.

İyi tasarlanmış bir uygulama sadakat yönetimini arttıracaktır. Kullanıcılar beğendikleri bilgileri çevreleri ile paylaşmaya başladıkça uygulamanızı kullanan kişi sayısındaki artışı gözlemeleyebilirsiniz.

Yönlendirme

Bir websitesinde herhangi bir trafik yoksa yatırımlar anlamsız hale gelecektir. Fakat mobil  uygulamalar bu sorunun üstesinden gelmek için yardımcı olabilir. Mobil uygulamalar,  bilgiyi promote etme ve satışları arttırmak amacıyla websitelerine yönlendirme yaparak trafik akışını arttırmada yardımcı olabilir. Daha çok, küçük işletmeler geniş çaplı müşteri kitlelerine ulaşmak için bu özellikten faydalanabilir.

Spesifik bir pazarda rekabet

Eğer küçük işletmeler pazarda diğerleri ile rekabet etmek istiyorsa, değişikliklere adaptasyon kabiliyetine sahip olmalı ve akıllı telefon uygulama dünyasında yerini sağlamlaştırmalıdır. İşletme sahipleri mobil uygulamaların işlerin daha iyi yürümesine yardımcı olduğunun farkına varmalı ve süreçlerini(proses) verimli hale getirilmesi için şirket içi uygulamaları aktif hale getirmelidirler.

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar, müşterileri şirket ile ilişkili diğer platformlara yönlendirmede oldukça yardımcı olmaktadır. İş sahiplerinin küçük işletmelere dahil olmalarını dahi sağlamaktadır.

Kişiselleştirme

İş sahipleri mobil uygulama sayesinde müşteriler ile anlık bildirim, sadakat ödül programı,  yer bildirimi ve kolay ödeme sistemleri gibi özellikler üzerinden iletişime geçebilir.

Mobil CRM ve Satış Destek

Mobil CRM’ in sunmuş olduğu müşteri ilişkileri yönetiminizi arttıran süreçlerinden(proses) faydalanın. Mobil uygulamalar sayesinde listenizdeki kontak, firma, proje, email, takvim ve fırsatlara yakın takip yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde Eski usul not alma ve hafızadan geri çağırma yöntemi tarihe karışıyor. İşletme sahipleri müşteri bağlılığını arttıran bu özellik sayesinde zaman kazanıyor. Mobil uygulamalar stratejinizi belirlemede ve sürdürülebilir büyüme sağlamamıza yardımcı oluyor.

Mobil  Lokasyon(Geo)  Hedefler

Mobil uygulamanız üzerindeki konum belirleme özelliği sayesinde belirli lokasyonlardaki hedef kullanıcılara ulaşarak zaman kazanabilirsiniz. Konum olarak mağazanızın yakınında bulunan müşterilere özel anlık,  cazip teklifler sunabilirsiniz. Bu method doğru zamanda doğru yerdeki müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Mobil Ödemeler

Küçük işletmelerin mobil cihazlar üzerinden gelen, online olarak yapılan kredi kartı ile ödeme işlemlerini kabul edebilmelerini sağlamaktadır. Müşterilerin saniyeler içinde gerçekleştireceği güvenli ödeme seçeneği ile zaman kazanmasını sağlayarak hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz. Bir diğer önemli gerçek ise, mobil verinin diğer uygulamalara kolayca entegre olabildiğidir.

Mobil Zamanlama ve Hatırlatmalar

Mobil uygulamalar hatırlatmaların zamanlamalarını ayarlamanızı sağlayarak satınalma eğilimlerindeki öne çıkan anları yakalamanızı sağlar. Kuaför ya da spor salonu gibi servis işletmelerinin uygulamalarını kullanan kullanıcıların uygulamaya kayıt olarak randevu sistemini kullanmaları hayatlarını kolaylaştıracaktır. Randevu onay ya da hatırlatma gönderileri için mesaj gönderimi uygulama üzerinden yapılabilir.

Sonuç

Mobil pazarlama dünyasına ilk adım atanlardan dahi olsanız rakiplerinizi durduracak engellerin olmadığını farkederek daha yaratıcı fikirlere ve planlamaya sahip olmanız gerekmektedir. Eski dönemlerde, herhangi bir mobil uygulama geliştirmek daha karmaşık ve zordu fakat günümüz dünyasında işler daha da kolaylaştı. Standart bir uygulama geliştirebileceğiniz bir çok platform bulunmakta. Bütçe konusunda da çok yönlü cazip teklifler sunan bir çok firma sayesinde küçük işletmelerin önü açıldı. İşletme sahibi olup ta mobil uygulama sahibi olmaktan pişmanlık duyan kişiye rastlamak olanaksız. Tüm bu bilgiler ışığında kendi mobil uygulamanıza sahip olmanız eski günlere nazaran çok daha kolay.

mobil uygulama yapmak